Od aktualności do wspomnień

Rano wedle siódmej na równe nogi mnie postawił rumor za oknem. Jakby wielka wiertarka wierciła nasz dom. A to tylko kolejną dziurę w naszej ulicy wiercili. Od kilku dni trwają takie prace, Bóg wie o co chodzi. Gorzej, że do tego warkotu dołączyło się niesamowite „piskanie”, kiedy maszyna się cofała. A cofała się co moment.

Wstaliśmy, Kawa i ja zabrałam się za dalsze pakowanie drobnicy. Coś trzeba robić. Potem pojechaliśmy na objazd miasta, bo ten rumor dawał we znaki.

Drugim ważnym dzisiaj doniesieniem będzie szok pogodowy. Z wczorajszej przedpołudniowej temperatury 29 stopni mamy przynajmniej o 12 stopni mniej. Szok termiczny. Niektóre osoby nie przyjęły jej obniżenia i przemykały skulone w krótkich rękawach. Pomiędzy rozpogodzeniami pada i siąpi deszcz. A wiatr jest taki zimny, że osobisty skwitował:

-Aria di neve. – Czyli coś co zapowiada w górach śnieg. Nie dojrzałam szczytów, bo była mgła, ale całkiem możliwe, ze na Monte Vettore spadł śnieg.

O terminie przeniesienia cicho, ale brak wiadomości, to podobno dobra wiadomość, czyli pewnie się przeniesiemy. Ja jednak dopóki kluczy nie poczuję w ręce nie uwierzę.

A teraz wracam do wspomnień, które wczoraj zginęły mi w kosmosie.

Otóż nasze mieszkanie znajduje się w przepięknej starej części Starówki. W samym centrum, ale w pobliżu tzw. ” piazzarola”. Jest też rzut kapeluszem do zamkowego wzgórza z ruinami fortecy ascolańskiej zniszczonej specjalnie przez podłych Francuzów, kiedy siedzieli w Ascoli. To po nich niektóre ulice nazywają się ” rua”.

Na wzgórzu w starym klasztorze ma siedzibę Wydział Architektury Uniwersytetu w Camerino a całe wzgórze to park. Są w nim nawet posągi, które zamierzam uwiecznić.

Sporo detali niespotykanych w innych częściach miasta. Może nie schodziłam tej części tak dobrze jak te w okolicy Lisa, ale sporo pamiętam. Poszukam na przykład domu na którym widziałam przylepiony obrazek świętego Emidia, który oprócz tego, że jest patronem Ascoli , chroni przed skutkami trzęsienia ziemi. Ciekawa jestem, jak się spisał i czy dom ocalał.

I wiele wiele innych urokliwych miejsc z willą „Liliana” na pobliskim placu w parafii kościoła pod wezwaniem archanioła Michała. 🙂 z posągiem archanioła.

I skoro już opowiedziałam o Ascoli, to kolejny album.

” Ascoli – moje wędrówki sprzed lat” 4

I teraz z czystym sumieniem, mogę się pożegnać.

-Do widzenia się z Państwem.

10 myśli na temat “Od aktualności do wspomnień

 1. Takie zmiany temperatury to nieprzyjemne niespodzianki, teraz trzeba codziennie na termometr patrzeć. Lucia, już dawno chciałam zapytać czy teraz już gotujecie codziennie? Wiem, że kolejna wyprowadzka przed Wami, ale i tak macie dostęp do kuchni po długiej przerwie.

  Polubienie

  1. Tak Madgez od kwietnia prowadzimy normalny dom, bo to samodzielne mieszkanie. A jedzenie dla Włochów najważniejsze. Dlatego do przeprowadzki mam dodatkowo wyposażenie kuchni. Wszystko i jeszcze więcej. mam nadzieję, że ta bedzie przedostatnią. ***

   Polubienie

 2. Zapowiada się ciekawie i sympatycznie to wasze nowe miejsce zamieszkania. Do mnie też zawitała jesień, ale ja akurat się z niej cieszę, bardzo lubię tę porę roku.

  Polubienie

 3. Lucia, wiosnę kocham najbardziej – ale urok każdej pory roku potrafię docenić, aby było ciepło 😉
  Zachwycam się zdjęciami nieustannie, prawdziwym urokiem starych uliczek, kamieniczek, widocznych na nich. Jakże cudnie są ozdobione! Czy to bazarek, z dużymi dyniami? Trzymam kciuki i nie przestanę dopóki nie będziesz miała kluczy w ręku!!!

  Polubienie

  1. Trzymaj kochana trzymaj. Wędrówki po Ascoli wciąż zamieszczam. To specjalne miejsce. Ten bazarek jest tylko rano na urokliwym piazza san Francesco zwanym piazza di verdura czyli ” warzywniak”. Dodaje kolorytu bo w samym centrum na głównej osi ascolańskiej. Buziaki

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s