Opowieści ascolańskie

Skoro w kraju mamy świąteczny weekend i widać, że naród postanowił to wykorzystać i odpoczywać poza siecią ( moja statystyka mi to mówi), to i ja dzisiaj świątecznie.

Udało mi się iść na ten planowany spacer na via Sodereni.

Dawno tak wnikliwie nie spojrzałam na tę turystyczna ulicę. Nareszcie jak i na całej Starówce ( poza Lisa niestety) trwają remonty i na zewnątrz i wewnątrz. Bardzo to utrudnia robienie zdjęć.

Ale jak się chce, to jakoś tam coś widać.

Via Soderini zauroczyła mnie w pierwszej kolejności, Tak bardzo, że w ” Dzienniku badante czyli Italii pod podszewką” znalazł się fragment jej dotyczący.

Wtedy jeszcze nie ilustrowałam opowieści zdjęciami i zresztą w książce nie było to przewidziane. Dlatego wczorajsze niektóre fotki wkleję w stosowne zdania.

A o reszcie spaceru opowiem.

Ruszamy. Kierunek via Soderini.

Najpierw oczywiście pierwsza brama

kolejna chyba jedyna w Ascoli o takim nietypowym kształcie CIMG2268a potem jedna z moich ulubionych bram. Ma ona aniołka nad portalem i kamienne ławeczki częsty element przed bramami ascolańskimi.

Kamienica jest wyludniona a brama pomazana jak i mnóstwo murów na Starówce.CIMG2272 Co chwilę w prasie słychać wołanie do włodarzy, żeby coś z tym zrobić, bo masakra.

I po kilku minutach dochodzę do wylotu celu mojego spaceru.CIMG2276

Stąd na lewo już interesująca mnie ulica.Oto widok na via Soderini.

 

Tutaj zresztą  jak w całym Ascoli w kamieniczkach widać takie niewielkie charakterystyczne wejście.CIMG2280 To wejście do wieży, które kiedyś miała większość kamienic. I stąd nazwa Ascoli ” Miasto 100 wież”.

A teraz trochę o samym miejscu. Poco mam się wysilać. 😀

Z ” Dziennika badante czyli Italii pod podszewką „. Minęło 10 lat a tekst  wciąż aktualny, bo w Ascoli mało się zmienia.

ZA ROGIEM

6 maja 2010 r.

Dosłownie za rogiem, tuż po wyjściu z mojej uliczki Lisa, jest w Ascoli przepiękne miejsce. To via dei Soderini, ulica, a może bardziej uliczka, bo niezbyt szeroka i długa. Nazwana tak na cześć szlacheckiej rodziny ascolańskiej, która przy tej ulicy miała swoją kamieniczkę.

Dlaczego piszę o ulicy Soderini… ano, bo nawet w Ascoli, które ma zabytek na zabytku, jest ona wyjątkowa.

Na rogu owej ulicy, a za moim rogiem, wbita w ziemię tablica informuje o ilości ciekawych miejsc, jakie się przy niej znajdują. Oczywiście widnieje na niej kamieniczka Soderini z zachowanymi elementami baroku, stojąca na rogu z via delle Torri. W tej kamieniczce znalazło sobie miejsce muzeum mieszkania mieszczaństwa włoskiego.

Jest też palazzetto (kamieniczka) Longobardo z XII wieku w stylu romańskim z zachowanymi bez zmian maleńkimi okienkami. Stoi również wieża, która ma 34,5 metra wysokości (torre degli ercolani), ale o niej później, oraz kościół z XVIII wieku Chiesa dell’immagolata concezioni.

Tyle tablica. Suche fakty. A ja widzę jeszcze, że od ulicy w lewo i w prawo odchodzą prostopadle malutkie uliczki. Te w prawo kończą się na nadrzecznym deptaku zwieńczonym murkiem, w dole bowiem, w głębokim wąwozie płynie jedna z trzech rzek Ascoli – Tronto.

Uliczki są często szerokie na metr (jak via dei Vicci); czasem przypominają tunele, bo wchodzi się w nie pod łukowatymi sklepieniami. Przy ulicy jest coś na kształt naszej Desy, połączonej z zakładem introligatorskim. Via dei Soderini rozszerza się w placyk, który nosi nazwę Largo delle concezione, bo przy nim jest ów zabytkowy kościół.

Nie znałam wcześniej nazwy Largo jako nazwy niewielkiego placyku. Tu spotkałam się z nią dwa razy.

Jest i wieża. Z XII wieku z charakterystyczną bramą. Brama jest wąska i niska, a nad nią trójkąt, którego podstawą jest strzelnica. I otwory strzelnicze, wąskie, tuż nad trójkątem.

Jest też ciekawostka. Rua della Colombella – prywatna uliczka, zamknięta brama.

Te uliczki odbiegające od via dei Soderini bardzo często po jednej stronie mają strome mury, za którymi są małe ogródki. Teraz jest maj, w Italii kwitną róże, widać je zza murów. Widać też kwitnące białe akacje. No i unosi się silny zapach różano-akacjowy.

Zaglądam w jedną taką uliczkę. Niższy mur z kratą, widać ogród i piękne arkady. Front kamieniczki od via dei Soderini równie piękny, zakończony płaskorzeźbą. W tej to pięknej kamieniczce mieści się siedziba Koła Miłośników Starówki (Centro Storico).Wcale się nie dziwię, że właśnie tę kamieniczkę sobie wybrali.

Prawie wszystkie kamienice mają nowe bramy, zachowujące swój poprzedni kształt i piękne portale nad nimi.

Nie umniejsza to jednak urody starym kamieniczkom. Bramy mają mosiężne uchwyty o przedziwnych kształtach – zwykle okrągłe – maszkarony, lwy, konie, jedne błyszczące, inne już nieco spatyniałe.

Nad bramami widnieją też sentencje. Nad jedną napis: Non senza fatiga[1], widać też popularne w Polsce IHS.

Niepostrzeżenie via dei Soderini przechodzi w via Anibal Caro. Jest kolejne Largo della fortuna z XII-wiecznym kościołem San Giacomo.

Za kolejnym rogiem już prawdziwy plac. Piazza San Tommaso z kolejnym kościołem z XII w. A do tego kościoła przytulone jest muzeum ceramiki artystycznej.

Patrzę na szare kamieniczki, bo zbudowane z travertino (charakterystycznego dla Ascoli kamienia), które wcale nie są smutne. Włosi kochają kwiaty i kamieniczki pełne są nie tylko ukwieconych balkonów, ale półokrągłych doniczek z kwiatami przyczepionych do murów domów. Są też kolorowe freski świętych w niszach kamienic.

Mijam via Carlo Griffi patriota (nie muszę się zastanawiać, kto to zacz) i za kolejnym rogiem ulica Lisa, prawie moja.

Tyle piękna na takim małym skrawku miasta.

Rozumiem teraz, dlaczego Ascoli Piceno zostało zaliczone do trzech najpiękniejszych małych (60 tysięcy mieszkańców) miast Italii.”

Tyle napisałam aż dziesięć lat temu.

A teraz co pisze po latach.

Na wejściu do wieży w której jest hostel informacja,CIMG2291 że będzie on czynny po 31 maja. Koronowirus się kłania. Znak czasu. Spaliśmy w kamienicy hostelu trochę dalej  nie w wieżyCIMG2286 przez 10 dni tuż po ewakuacji po trzęsieniu ziemi. Na łóżkach polowych z jedną łazienką dla wszystkich zakwaterowanych.

Przy via Soderini jest też doskonale zachowana kamienica z wieżą. CIMG2292

A na kamienicy z siedzibą Koła  Miłośników ( o której w tekście z książki) Starówki mam swój ulubiony balkonik. Wciąż mnie urzeka.

 

Tu kończy się via Soderini a więc zawracam. CIMG2306

Zanim z niej wyjdę i wejdę w inne zakamarki Starówki jeszcze kilka zdjęć.

I przez takie cieniste przejście obok opisywanego Largo,

po kocich łbach i w butach które nadają się na spaceryCIMG2313 po Starówce wracam do domu.

Ale po drodze jeszcze co nieco z Ascoli. Uliczka i symbol apteki pod czarnym orłem. CIMG2314

CIMG2315

To jednak nie wszystko, bo zachciało mi się pokazać kawałek ulicy Pretorianów z racji jej ukwiecenia .  Mieszkamy teraz rzut beretem od niej więc jestem na bieżąco.

To też przepiękna ulica biegnąca mocno pod górę.

A te róże już z bocznej uliczki, to dla tych którzy dotrwali do końca spaceru.CIMG2338

Dziękuję za towarzystwo i polecam się na przyszłość.

Memy i aktualności będą jutro, bo przysłowie mówi, że ” co za dużo to niezdrowo” a zdrowie szczególnie teraz jest najważniejsze.

Widzimy się jutro.

8 myśli na temat “Opowieści ascolańskie

  1. Lucia, piękny spacer. Cudne te kamienne uliczki, wąziutkie, urokliwe, nastrojowe… Tylko wkurzają mnie ci, co bazgrzą po murach. Wszystkich, starych, nowych, po bramach i w ogóle gdzie się da. Kazałabym im to czyścić milimetr po milimetrze, aż by się odechciało na przyszłość.
    Kwiaty i pnące/zwisające rośliny wśród kamieni – bajka. Prześliczna całość. Buziaki 🙂

    Polubione przez 1 osoba

  2. Takiej gratki, jak spacer po Twoich uliczkach, nie mogę przegapić. Zawsze pięknie, a zdjęcie Twojej tenisówki na kocich łbach – rozbawiło mnie. Całusy z mojego ogródka wysyłam do Ciebie 🙂

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s