Rozważania bez deski do prasowania

Zwykle takie moje przemyślenia pojawiają się przy prasowaniu.

Dziś naszły mnie, że tak powiem raz za tekstem Sabiny, która odjechała z ” Przystanku Italia”, ale na szczęście dalej prowadzi grupę ” Rozmowy o Włoszech”.

Oto tekst, który jak zwykle wywołał dyskusję w grupie.

2 lipca o 17:23

#włoscy

#szowiniści

A dzisiaj chciałabym porozmawiać o Włochach i ich stosunku do kobiet, a pretekstem do tego jest wypowiedź znanego i cenionego włoskiego psychiatry- Raffaelle Morelliego. Stwierdził on bowiem, że kiedy kobiety wychodzą z domu i mężczyźni się za nimi nie oglądają, to powinny zacząć się martwić. I mogłabym to zakończyć przekleństwem- i ch…- bo wierzyć mi się nie chce, że te słowa to prawda. W 21 wieku, w dobie feminizmu i praw kobiet są mężczyźni, którzy uważają, że największym wartością nadal jest wygląd zewnętrzy. Załamać się można.

A potem takie słowa biorą sobie do serca młode dziewczyny i skupiają się wyłącznie na wyglądzie zewnętrznym. Biorą sobie również do serca kobiety, które nie wyglądają jak Belen Rodriquez i czują się gorsze. Dlaczego o mężczyznach się nie mówi, że jeśli wyjdą z domu i kobiety na nich nie zwracają uwagi, to mają problem? Nie, bo mężczyźni w Italii (zresztą nie tylko) nie muszą być atrakcyjni, ważne, by byli odrobinę piękniejsi od diabła i po kłopocie. Brzydcy faceci mogą być fascynujący, a brzydkie kobiety są po prostu brzydkie. To tak działa, mimo że niby jesteśmy równi. W teorii, gdyż w praktyce wygląda to zupełnie inaczej.

Nie wszystkie kobiety mają szczęście być piękne, ale czy wobec tego muszą być poniżane? Mnie jest obojętne, czy ktoś za mną się patrzy na ulicy, bo nie wzrok mężczyzn jest wyznacznikiem mojej wiary w siebie. Czasem przechodzę obok baru i szczerze przyznam, że mam dosyć, gdy wszyscy ci barowicze bezceremonialnie się gapią. I nie dlatego, że jestem taką laską , ale dlatego, że gapią się na każdą kobietę, zwłaszcza nie Włoszkę. Kobiety posiadają więcej niż wygląd, lecz dla niektórych to nie ma znaczenia. Osobiście jestem bardzo rozczarowana tym, że taki autorytet jak profesor Morelli okazał się męskim szowinistą. I właśnie z powodu jego wypowiedzi Włosi w kwestii praw kobiet będą jeszcze długo w tyle. Bo jest niestety cała kupa mężczyzn, którzy uważają, że kobiety mają tylko wyglądać i nic więcej. Mentalności nie da się tak szybko zmienić, zwłaszcza tej we Włoszech, gdzie mężczyzna ciągle jest traktowany jak pan i władca. Więcej takich wypowiedzi, a będzie coraz gorzej.”

Pomyślałam o tym tekście, kiedy w rozmowie z  V. pojawił się Mauro Corona3720507_1647_mauro_corona_irriconscibile

Wikipedia podaje:

Mauro Corona – Wikipedia

it.wikipedia.org › wiki › Mauro_Corona
Mauro Corona, all’anagrafe Maurizio Corona (Baselga di Piné, 9 agosto 1950), è uno scrittore, alpinista e scultore italiano.  ( pisarz, alpinista i rzeźbiarz włoski)

Niesamowitą popularność zyskał trafiając do programu telewizyjnego ” Cartabianca”

 

Cronaca, politica, economia e ambiente: questi i principali temi del programma di informazione quotidiana condotto da Bianca Berlinguer. Un talk show per approfondire le notizie più importanti.

(Kronika, polityka, ekonomia i środowisko: to główne tematy cyklicznego programu informacyjnego prowadzonego przez Biancę Berlinguera. Talk show pogłębiający najważniejsze wiadomości.)

Często oglądam ten program zwłaszcza kiedy jest w nim Mauro Corona.
Przydał programowi wiele uroku dzięki często kontrowersyjnymi poglądami na politykę włoską.
A napisałam to właśnie w temacie szowinizmu włoskiego. Dzisiaj w telefonie V, pojawiła się grupa na FB wielbicieli  Mauro Corona.
V, skomentował:
– Ciekawy człowiek. Pisarz, rzeźbiarz, różne rzeczy robi.
Odpowiedziałam:
– To wszystko prawda.
I mruknęłam pod nosem:
– No i jest mężczyzną.
Bo ja ( absolutnie nie jestem chwalipiętą), ale różne rzeczy robię. Piszę, prowadzę blog, robię zdjęcia, interesuję się wieloma rzeczami, na dodatek opanowuję nowości techniczno internetowe i staram się żeby dom na tych moich zajęciach nie cierpiał.
I to wszystko, co podziwia u Mauro u mnie jest niepotrzebnymi fanaberiami.
Oto przykład męskiego włoskiego szowinisty. V. w całek krasie.
Powinnam tylko o garach myśleć . Lubię gotować, ale bez miłości nad życie_ i ewentualnie mogę  ozdabiać jego osobę. Co tez mi czasami wychodzi.
Wczoraj zafundował mi na spacerze sesję zdjęciową.
Upał był niemożebny i wyszliśmy na długi spacer, bez szacunku dla mojego bolącego kolana.
Aż w nasze rejony uliczki Lisa.

Do porta Solesta za którą ona jest i nad rzekę Tronto z najstarszym mostem Ascoli. Bagatela 2000 lat. Most Augusta. Stoi i ma się dobrze. Nie można tylko w tej chwili zwiedzać przejścia pod mostem. A zapewniam, ze robi to wrażenie. Opowiadam o tym W ” Opowieściach ascolańskich i innej włoszczyźnie”.

 A za rzeką moje ulubione zakątki

z ascolańską pralnia z XV wieku

wciąż służąca starym Włoszkom do prania. Sama widziałam, jak jedna prała dywaniki.

Wracaliśmy ochładzani przelotnym deszczem.

Po powrocie do domu lunęło mocniej, przeszła burza i dziś temperatura z 35 stopni zeszła do 25.
Za oknem znów grzmi czyli będzie padać.
Dużo tego dzisiaj, ale jest przecież weekend.
To teraz aktualności.
Oto dwa krakowskie zdjęcia.

Screenshot_4
Plakat i ważna informacja.

Galeria memów na miejscu.
A teraz napiszę.
Dziękuję i do jutra na blogu.

12 myśli na temat “Rozważania bez deski do prasowania

 1. Lucia, sukienka śliczna, kolor mój ulubiony, tenisówki do tego – prima sort jakby powiedział mój były sąsiad. O modelce nie powiem, bo tylko zazdroscić mogę… albo powiem – SUPER!
  Uliczki już dawno mnie zauroczyły, więc z przyjemnością na nie patrzę za każdym razem. Nic się nie dzieje z mieszkaniem na Lisa, dalej cisza?
  W kwestii najważniejszej w tym tygodniu uważam, że jeśli ktoś już na PAD-a głosował to naprawdę teraz nie musi, ma zaliczone 🙂
  W chwili robienia starego zdjęcia (1901) na pl. Szczepańskim mój dziadek miał 6 lat, babcia 3 latka, czyli tyle co moja Calineczka 🙂
  Do jutra, buziaki!

  Polubienie

  1. Aniu dziękuję. Turkusowy kolor kocham jak i turkusy z których biżuterię mam sporą kolekcję. Zdjęcia takie sobie. V.jeszcze nie opanował mojego aparatu. Za mały dla niego. Ale chciał to proszę bardzo. Moi dziadkowie również byliby w podobnym wieku. Do jutra Kochana. Buziaki.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s