Wtorek 18 stycznia 2022 r.

Walka z wodociągami.

Niedawno pisałam, że udało się przywrócić relację fakturową w tutejszym mieszkaniu za zużycie wody. Jako, że jesteśmy ” terremotati ” nie jest, to nasze drugie mieszkanie, a wciąż pierwsze i nie mamy obowiązku płacić zwiększonej taryfy. Przysłano trylion faktur korekcyjnych, które ogarnęłam do porządku i zwrócono nadpłaconą kwotę. Pierwsza faktura kończąca stary rok była zerowa. Natomiast wyskoczyły ” hocki i klocki” z mieszkaniem na Lisa. Przez cały czas po trzęsieniu ziemi płaciliśmy, a właściwie nie płaciliśmy, bo zgłosiliśmy niezamieszkanie w związku z tymże trzęsieniem ziemi. I nagle ni z gruszki ni z pietruszki dostaliśmy faktury na koniec roku i styczeń tegoroczny na kwotę ponad 60 euro. Bez używania tejże wody. Rozmowa telefoniczna nic nie dała wobec tego V. dzisiaj umówił się w Federacji Konsumenta w swoim CGiL.

Prawniczka pooglądała wszystkie faktury i tego mieszkania i z tamtego i widać było, że sama nie kuma o co biega. Zadzwoniła z pozycji uprzywilejowanej do wodociągów i jakieś pismo będzie składać, ale zobowiązani jesteśmy na czwartek w przyszłym tygodniu dostarczyć odczyt z licznika na Lisa i jego numer, bo w między czasie był wymieniony.

Biurokracja włoska, to osobny rozdział. Indolencja normalnych Włochów w załatwianiu zwykłych spraw urzędowych przekłada się na latanie z byle czym do adwokata. Nikt z nich nie potrafi napisać zwykłego pisma do urzędu. V. kiedy chciał wypowiedzieć nasze mieszkanie na via Mari ( pierwsze po powrocie do Ascoli) też z tym poszedł do adwokata. Po to, żeby ten napisał:

– że z tym i tym dniem zgodnie z ustaleniami kontraktu wypowiada umowę najmu. 😀

Dobrze, że ma tych adwokatów do wyboru do koloru. Płatnych i związkowych bezpłatnych. Przestalam doradzać i się wtrącać, bo i tak jestem traktowana z wyższością ” co ty tam cudzoziemka wiesz”.

A niech się spręża.

Tylko potem słyszę, jakie, to on ma kłopoty i jakie to problemy musi rozwiązywać, jak już się za nie weźmie, po kilku miesiącach.

Zeszło nam kilka godzin. W samej Federacji siedzieliśmy dwie godziny kiedy prawniczka oglądała wszystkie faktury. Dobrze, że obiad był prawie gotowy. Kupiliśmy trochę pieczarek i tymi V. się zajął najpierw.

A teraz co do magnesów do firanek na prośbę Hani. Te magnesy pozwalają skrócić firanki do długości preferowanej. Składają się z dwóch magnesów na wstążeczce na której trzyma się firanka. Tu na zdjęciach podpięte firanki w sypialni. Dwa perłowe magnesy. Jeden z przodu, drugi z tylu. Firanka jest cienka, to magnesy trzymają dobrze. Składamy firankę w harmonijkę i zawieszamy na wstążeczce zahaczając magnes o magnes.

Na pewno ten włoski wynalazek wezmę do mieszkania w kraju.

Nadrobiłam dwa ostatnie odcinki 830 i 831 serialu ” Na dobre i na złe” i dziś chyba wezmę się do oglądania ” Gambitu królowej”. Jutro wskakują mi nowe giga wi ec nie ma obawy, że mi braknie.

I oczywiście Hanna Greń na Kindle.

A jutro już środa, która jak minie, zacznie pokazywać się koniec tygodnia. 😀

Ale wczesniej:

DODATEK INTERNETOWY

GALERIA ŚLĄSKA

GALERIA KRAKOWSKA

Kazimierz Bochenski️KOCHAM KRAKÓW

Tak, macie rację. Zdjęcie przedstawia Basztę Sandomierską. Jedną z trzech baszt na Wzgórzu Wawelskim. Zbudowana w pierwszej połowie XV w. Po raz pierwszy weszła do historii w 1462 gdy ścięto na wzgórzu obok niej sześciu rajców Krakowskich zamieszanych podobno w zamordowanie magnata Jędrzeja Tęczyńskiego Sprawa to była opisana w „Pitavalu krakowskim”. Nazwa baszty wzięła się z tego, że więziono w niej niepokorną szlachtę z ziemi sandomierskiej. Przebudowana w XVIII w na kwaterę dla pachołków staroscinskich. W latach 1911-1914 przeróbki usunięto. Baszta powróciła do swojego starego wyglądu. I tak dotrwała do XXI w. Podczas prac wtedy zrekonstruowano stanowiska strzelnicze, ganek III piętra, zrobiono zewnętrzne schody na ten ganek. Obok baszty jest pas muru obronnego nadbudowany w okresie powojennym na fundamentach z początku XIV w. Znajduje się przy nich ujście kanału, którym w 1772 r konfederaci barscy dostali się na Wawel. Ale to już inna historia. Też warta uwagi.

Tadeusz ŁyczakowskiKOCHAM KRAKÓW

18/1/2022 DOM POD GLOBUSEM. Dzień szósty. Wejdźmy do wnętrza reprezentacyjnej sali posiedzeń Izby Handlowej i Przemysłowej zwanej obecnie Salą Mehoffera. Za stropu zwisają pozłacane żyrandole mosiężne w kształcie kwiatów po obu stronach sali ogromne półkoliste okna witrażowe. Ściany zdobione wzorami ludowymi z powtarzającymi się kinkietami w kształcie kwiatów, mosiężne, złocone, podobnie na jasnodrewnianych elementach płyt na ścianach motywy kłosów i mosiężnych złoconych guzów kwiatowych. O obrazie i orle nad stołem prezydialnym opowiem Wam za dwa-trzy dni. A teraz patrzcie i podziwiajcie bogactwo…bogactwo i piękno.

Zosia DudekKOCHAM KRAKÓW

Legenda głosi, że na świecie znajduje się siedem punktów o niezwykłej mocy – czakramów odpowiadających ośrodkom energii w ciele ludzkim. A jeden z czakramów ma się znajdować na Wawelu.

krakow4u.pl jest w: Wawel Castle.

Wrzućcie w komentarzach Wasze zdjęcia z dzisiejszego, szalonego pogodowo dnia

Po niespotykanej, styczniowej burzy, zaświeciło na kilka chwil Słońce, rozświetlając przepięknie wawelską katedrę!

Wojtek Kaczówka Fotografia

…takie moje krakowskie…fotografie.

Zimowo się zrobiło choć śniegu nie tak wiele…

Artur Grottger na Plantach w gustownym. okolicznościowym stroju.

GALERIA LWOWSKA

LWÓW

15 stycznia 1930 uruchomiono stację nadawczą lwowskiej rozgłośni Polskiego Radia.

Studia rozgłośni mieściły się w budynku przy ulicy Batorego, 6. Natomiast nadawcza stacja na terenie Targów Wschodnich.

Lwowska rozgłośnia była bardzo popularna ze względu na znane i lubiane w całej Polsce audycje rozrywkowe.

Szczególną popularnością cieszyła się audycja „Wesoła Niedziela”, która przekształciła się w „Wesołą Lwowską Falę”. Stała się najpopularniejszym programem radiowym II RP.

Autorem większości tekstów w „Wesołej Lwowskiej Fali” był Wiktor Budzyński. Występowali, prowadząc wspaniałe dialogi śpiewającym lwowskim bałakiem, Szczepcio (Kazimierz Wajda) i Tońcio (Henryk Vogelfänger). Popularne były też występy śpiewaczki i parodystki Włady Majewskiej.

Lwów na słodko i półwytrawnie

A może słów parę o merengach/ marengach? Merengi czy bezy? Ktoś rzekłby: A jakaż to różnica? A właśnie, że jest! Kto wie, jaka?

Merengi/ marengi potrafią podbić serce, no i oczywiście podniebienie łasuchów Niekiedy próbowano wabić nimi młodzieńców, kandydatów na zięciów i mężów: „Powiem ci jeszcze pod sekretem – szepcze mi już w drzwiach – będą marengi ze śmietaną… Marynia sama bije! (…) – Marengami chce mię złapać, stary lis… dziękuję uniżenie za wasze marengi ze śmietaną… NIech bije pianę panienka, o niech bije własną ręką ale nie dla mnie!” (Z pamiętnika plotkarza obrazki z życia). A tu przepis na merengi (ij, czy to aby z pewnością merengi???) z książki kucharskiej słynnej Monatowej:

W moim domu tez na bezy mówiło się marengi ( przyp. Lucia )

Lwów na słodko i półwytrawnie

22 godz.  · 

Oczywiście wszyscy pamiętamy, że zbliża się Dzień Babci i Dzień Dziadka To może sprawić im słodki prezent? Już kiedyś prezentowałam to ciasto. Ma wiele nazw i wiele „ojczyzn”. Nazywano go na przykład babą z rożna lub dziadem. W dawnym Lwowie z pewnością przygotowywali je szwajcarscy cukiernicy na pocz. XIX w.

Poniższe zdjęcie i rysunek pochodzą z przedwojennych książek kucharskich.

Lwów na słodko i półwytrawnie

O toruńskich piernikach w przedwojennej prasie lwowskiej. A pamiętacie, że i we Lwowie nie brakowało znanych i cenionych piernikarzy? I pysznych pierników?

Wspomnienia

Z cyklu murale

Historie ciekawe

Ach, te pomyłki językowe!

Śmieszne, straszne i… nieuniknione na etapie nauki języka obcego.

Chcecie się pośmiać? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym zebrałyśmy najlepsze historie naszych klubowiczek.

Będzie o kupowaniu kawioru – dywanu na rosyjskim bazarze, o szkockich lassie bynajmniej nie z sierścią i kłami, o szczęśliwych i zupełnie nieśmierdzących fartach, a nawet o psich jajach!

A wy? Podzielicie się swoimi pomyłkami językowymi, gdy tylko przestaniecie się rumienić na ich wspomnienie?https://klubpolek.pl/jezykowy-ambaras/

Językowy ambaras

Irena Stolarczuk

Kącik LM

Poradnik PPD

GALERIA MEMÓW I AKTUALNOŚCI

Dziś swoje urodziny 94 te obchodzi Franciszek Pieczka Życzymy mu 200 lat

Platforma polityczna

UśmiechyOna była w kuchni i przygotowywała jajka na miękko. Gdy wszedł odwróciła się i powiedziała:

– Musisz się ze mną kochać… natychmiast !

Jemu oczy się zaświeciły. Nie zwlekając, aby się rozmyśliła dał jej wszystko co chciała. Właśnie tam na stoliku kuchennym

Potem ona powiedziała

– Dziękuję

I odwróciła się do swoich zajęć.

Trochę bardziej niż zdziwiony zapytał:

-O co chodzi?

Ona wytłumaczyła:

Minutnik się popsuł.

Karnawałowy walc.

Pod rozwagę dzisiejsza mądrość.

Do jutra.

17 myśli na temat “Wtorek 18 stycznia 2022 r.

 1. Nie byłbym taki pewien, czy magnesy do firan i zasłon to tak do końca włoski wynalazek. Moja Żaba wynalazła je jakiś czas temu w sklepie z zasłonami. I nie było to we Włoszech. Nawet nie we Włochach, a na Słonecznym 😉 (hahaha…)

  Polubione przez 1 osoba

 2. Odnośnie adwokata , to gdy chodzi o pieniądze to najbezpieczniej załatwiać przez adwokata. Tu nie chodzi czy się umie napisać pismo czy nie, to urzędy, firmy takie cywilne pisma ignorują. Coś tam odpowiedzą albo i nie. Jak w piśmie postraszą paragrafem to wtedy inaczej załatwiają. Z powodu pandemii wysyłam elektronicznie, długo czekałam na odpowiedź, oczywiście monity były.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Tak myślałam ,że musi być coś więcej w tych magnesach . I właśnie mi przyszło coś do głowy ; mamy mnóstwo magnesów neodymowych ( bardzo mocnych ) wymontowanych z różnych urządzeń elektronicznych przed złomowaniem. Jak bym tak trochę nad nimi popracowała , to mogłabym sama coś podobnego wyprodukować- takie handmadziaki mogłyby całkiem fajnie wyglądać, np. z doklejonym kamieniem albo drewnianym krążkiem ozdobionym decupage’m…. Wizyta u ginekologa rozśmieszyła mnie do łez.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Upięte zasłonki bardzo mi się podobaja. Takich magnesów muszę u siebie poszukać. Adwokat mysle dobra sprawa, urzędnicy czują respekt i tak szybko go nie spławją. Bez majtek i w masce – bardzo dobre. Papuga super 😁

  Polubione przez 1 osoba

  1. Myślę, że znajdziesz w jakiś 1000 drobiazgów. W sprawach ważnych adwokat konieczny tutaj, ale w drobiazgach? Włoskie wygodnictwo i lenistwo umysłowe. Memy fajne. Uściski

   Polubienie

 5. Może jednak ktoś z wody korzystał na waszym dawnym mieszkaniu,
  może jacyś fachowcy byli i coś tam robili a może ktoś inny?.
  To dziwne, w sumie u nas mam liczniki w łazience i ubikacji
  ii z każdym rokiem podliczają, ile wody zużyłam.
  Wodę oszczędzam, to dar natury jest.
  Był taki rok, że nawet 500 zł zaoszczędziłam,
  wodę do podlewania roślinek w ogródku z wanny brałam i od mycia naczyń.
  Muszlę też polewałam wodą z kąpieli, do pojemników, wiader zbieraną.
  Teraz już sił na to nie mam.

  Polubione przez 1 osoba

 6. Możesz mi jednak cynk dać w formie polubienia,
  a to oznaczać ma, że komentarz przeczytałaś, pozwalam:)
  Tak mi się lepiej wchodzi w komentarze na twoim blogu,
  gdyż inaczej to muszę długo czekiwać i myszy używać.
  Sorry,
  ale nie jestem biegła w necie
  Ale ostatnio, tyle tych polubień miałam,
  że musiałam grzebać w poczcie kto jakie rachunki mi wystawił.
  Na szczęście, przelewy już zrobiłam.
  P.S
  Magnesików nie używam,
  ani pierdułek żadnych do podpinania firan.
  Zmyślnie je zawieszam i rozsądnie do dłgości i piorę, rozsądnie.
  Ani sił, ani czasu na to nie mam,
  wszak taka dziwna jakaś jestem…

  Polubione przez 1 osoba

 7. No to wymiękam, może liczą postojowe a może jakieś wodne bykowe?
  Mnie ostatnio problemy kanalizacyjne nie ominęły,
  wymianę pionu kanalizacyjnego miałam, tego ubikacyjnego.
  Pode mną mieszkają baby niepełnosprawne, które pieluch używają,
  Może one pion zapchały , nie wiem.
  Wymiana na koszt wspólnoty była.
  Ale na święta przed Sylwestrem, kran mi przeciekał w kuchni,
  hydraulików nie sposób było ściągnąć i ujęcie wody w łazience zamknąć
  ale się uwzięłam, siły użyłam i ten niby niepełnosprawny zawór wody zamknęłam
  a mąż mi pomógł z tym kranem w kuchni.
  Po nowym roku zadzwonili, że mogą pomóc,
  normalnie smiechHHHHHH
  sama sobie poradziłam.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s