Z cyklu ” Gry i zabawy ludu włoskiego”

Włosi naród ogólnie uważany przez wszystkich, a zwłaszcza przez siebie za na wskroś katolicki. Swoich świętych przeróżnych czczą po włosku. Z lekkim przymrużeniem oka i szerokim uśmiechem. Wszak to są imieniny świętego, a nie jego pogrzeb.

Jutro przypada takie wesołe święto czyli imieniny świętego Antoniego Abate patrona zwierząt gospodarczych. I dlatego żartobliwie nazywa sie to święto ” świętem świnki”. Na zakończonym już ” pchlim targu” sporo było figurek świnek.

A obchody imieninowe zaczęły sie w Ascoli już wczoraj popołudniu, kiedy to na pryncypalnym miejscu czyli schodach palazzo dei Capitani ustawiła się grupa folklorystyczna

poprzedzona modlitwą i błogosławieństwem rozdawanego wróć nie chleba, ale rozdawanych bułek z mortadelą oraz wina w tym wina cotto.

Potem rozpoczęły się śpiewy do świętego Antoniego.

Pierwsza pieśń taka raczej jak dla mnie lament,

nawet całości nie nagrałam, ale później było coraz weselej.

Szczegolnie wesoło się zrobiło, kiedy pojawił się kolejny święty Antoni.

Na artystów z racji zimna czekała rozgrzewka

Były i tańce.

A nawet z lekka frywolne przyśpiewki często w dialekcie.

W szczytowym momencie na piazza del Popolo było czterech świętych Antonich :D. Dwóch nie nagrałam, bo zrobiło się już ciemno za to w muzycznym dodatku będą piosenki, które śpiewały inne grupy muzyczne, ale zawsze w towarzystwie Świętego.

Szczegolnie jutro będzie ciekawie, bo w procesji pójdą właściciele ze swoimi pupilami. I wszystkim święty Antoni udzieli błogosławieństwa. Postaram się to zobaczyć.

Wczoraj załapaliśmy się na te bułki z mortadelą, wino , a potem pod tratoria ” Migliori” na oliwki i porchetta. Bo grupy te są wędrującymi po mieście i często są częstowane przez właścicieli barów i restauracyjek.

Mam jeszcze trochę fotek z „pchlego targu” , ale to jutro lub pojutrze.

Dziś tylko trochę Rozmaitości :

Poradnik PPD

Kącik LM

i przerwa na folklor włoski

Do jutra.

13 myśli na temat “Z cyklu ” Gry i zabawy ludu włoskiego”

 1. Takiej wesołości, zdolności spontanicznej zabawy to zazdroszczę. Ale nie można mieć wszystkiego, my – jako ogół – mamy naturę smutasów. Co z takiej „dzianiny” wyjdzie? Ciekawa jestem efektu końcowego, ale pewnie nie ma.
  Luciu, keks czekoladowy wyszedł pyszny 🙂 Buziaki😘

  Polubione przez 1 osoba

 2. Bardzo ciekawe, że Włosi tak bardzo czczą Antoniego Wielkiego, Pierwszego Pustelnika (nie mylić z franciszkańskim św. Antonim z Padwy, tym od „rzeczy zgubionych”) I z tego powodu odbywa się taka fiesta;-)
  Serdeczności.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ja co prawda nie jestem znawcą żywotów świętych, ale chyba wiem czemu Włosi darzą taką estymą świętego Antoniego Abate .
   Otóż jako opiekun zwierząt gospodarczych a tym samym rolników zapewnia Włochom jedzenie. A to dla nich wystarczający powód do wdzięczności. 😀 Usciski.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s